Οκτ 25
site3

Μεγάλο διπλό στο Κύπελλο με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Λάμπρου (2η αγων.)

1779737

Ο Πανιώνιος πέρασε από το «Βικελίδης» νικώντας τον Άρη με 2-1 για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας και απέκτησε πλεονέκτημα στον όμιλο.
Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος. Έχασε μια σπουδαία ευκαιρία με τον Λάμπρου στο 24′, όταν μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Καντιμοίρης έδιωξε με τα πόδια. Στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Μασούρα πέρασε άουτ. Οκτώ λεπτά μετά, ο Ντουρμισάι έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Μασούρας έκανε το πλασέ, αλλά ο Καντιμοίρης με εξαιρετική επέμβαση κράτησε όρθια την ομάδα του.
Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα στο 35′, για να έρθει το γκολ τέσσερα λεπτά μετά. Ο Λάμπρου (39’) μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον Μπούρμπο με υπέροχο τρόπο και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Καντιμοίρη για το 1-0. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο βάσει της εικόνας των δυο ομάδων στο χορτάρι.
Στο β” μέρος, ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του, έχασε κάποιες ευκαιρίες για γκολ και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια όταν ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Πανιωνίου, ο Μουμίν έκανε το σουτ, ο Σαραμαντάς απέκρουσε πάνω στη γραμμή, αλλά ο Πασάς (74’) πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.
Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν στο 91′. Ο Γεσίλ συνεργάστηκε άψογα με τον Χατζισαφί, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Καντιμοίρης με το δεξί χέρι κράτησε το 1-1. Κάτι όμως που δεν κατάφερε δυο λεπτά μετά, όταν ο Λάμπρου σούταρε έξω από την περιοχή, ο Γεσίλ (93’) έκανε ενστικτωδώς το τακουνάκι, άλλαξε πορεία στην μπάλα και την έστειλε στην δεξιά γωνία, γράφοντας το 2-1 για τον Πανιώνιο.
Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Λάμπρου, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ του Πανιωνίου, πετυχαίνοντας το πρώτο και απέδειξε για ποιο λόγο τον εμπιστεύεται φέτος ο Μιχάλης Γρηγορίου.

Άρης-Πανιώνιος: 1-2 (Στιγμιότυπα)

Το γκολ του Λάμπρου για το 0-1 στο παιχνίδι του Πανιωνίου με την Άρη